"Ақмола облысы білім басқармасының Есіл ауданы бойынша білім бөлімі Ейский ауылының бастауыш мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі"
Коммунальное государственное учреждение «Начальная школа села Ейское по Есильскому району управления образования Акмолинской области»

СоцСети

Бұйрық № 3

Ұйымдар тізімі

"Балалар еңбегін қанауға қарсы 12 күн".

Есеп
балалар еңбегін пайдалануға қарсы күрестің 12 күні "Ұлттық ақпараттық компаниясы шеңберінде өткізілген іс-шаралар туралы»
Ейское ауылының бастауыш мектебі " КММ бойынша»
"Балалар еңбегін пайдалануға қарсы 12 күн" ұлттық ақпараттық компаниясы аясында біздің мектепте "Солнышко" мектеп жанындағы алаңында бірқатар іс-шаралар өткізілді.
2021 жылдың 1 маусымынан бастап ата-аналармен және оқушылармен ақпараттық-түсіндіру жұмыстары жүргізілді . Балаларға және олардың ата-аналарына Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құқықтары мен міндеттері түсіндірілді.
2021 жылдың 1 маусымында біздің мектепте "балалар еңбегіне қарсы 12 күн"акциясы басталды. Оның мақсаты-балалар еңбегі проблемасын жариялау, жұртшылықтың балалар еңбегін пайдалану туралы хабардар болуын арттыру, барлық елдерде балалар еңбегіне тыйым салу үшін өрістеген қозғалысқа, әсіресе оның ең нашар нысандарына назар аудару.

Балалар еңбегін пайдалану жағдайларын анықтау үшін мектеп психологы Е.Ф. Усс мектепте 1-4 сынып оқушыларына жасырын сауалнама жүргізді, оның қорытындысы бойынша балалар еңбегінің нысандарын пайдалану фактілері анықталған жоқ.

1 маусымға дейін "балалар еңбегін пайдалануға қарсы 12 күн" Ұлттық ақпараттық компаниясы шеңберіндегі іс-шаралар туралы бейнероликтермен ақпарат дайындау және 1 қабаттың фойесінде және мектеп сайтында мектеп стендінде орналастыру ұйымдастырылды.

2021 жылдың 2 маусымында бастауыш сынып мұғалімі В.А. Полухтина 1-4 сынып оқушыларымен ҚР еңбек заңнамасын түсіндіру бойынша дәріс-әңгіме өткізді, сондай-ақ оқушылар аудан , облыс қызметтерінің сенім телефондарымен таныстырылды.

2021 жылдың 3 маусымында Усс мектебінің психологы Е. Ф.. бастауыш сынып мұғалімі 1-4 сынып оқушыларымен "Біз балалар еңбегіне қарсымыз" атты дәріс-әңгіме өткізді. Оқушыларға "Недетский труд -15", "Детский труд", "Видеоролик ЕХӘҚМ РК о детской труде в РК"фильмдері көрсетілді.

Мектеп жоспарына сәйкес 4-7 маусым аралығында мұғалім В.А. Полухтинамен 1-4 сынып оқушылары арасында спорттық іс-шаралар (шағын футбол, дойбы бойынша жарыстар) өткізілді.
2021 жылдың 8 маусымында В. А. Полухтина "12 күн балалар еңбегін пайдалануға қарсы" компаниясы аясында оқушылармен би флешмобын өткізді»

9 маусымда мектеп жоспарына сәйкес суреттер конкурсы өткізілді. Балалар белсенді қатысты.
Е. Ф. Усс 1-ші қабатының фойесінде ҚР Балалар еңбегін пайдалану мәселесі бойынша нормативтік-құқықтық әдебиеттер көрмесі қойылған стендтер орнатылды. Мектеп сайтында оқушылар мен ата-аналар үшін балалардың құқықтары мен мүдделерін реттейтін заңнамалық актілердің, нормативтік құжаттардың тақырыптық кітап көрмесі ұйымдастырылған.
Ата-аналармен әңгімелер жүргізілді, олар ҚР Еңбек кодексінің он сегіз жасқа толмаған қызметкерлердің еңбегін ауыр жұмыстарда, еңбек жағдайлары зиянды (ерекше зиянды) және (немесе) қауіпті жұмыстарда қолдануға тыйым салынатын 179-бабы туралы, сондай-ақ "он сегіз жасқа толмаған қызметкерлердің еңбегін пайдалануға тыйым салынатын жұмыстардың тізімін, қызметкерлердің ауырлықты тасуы мен жылжытуының шекті нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2007 жылғы 31 шілдедегі N 185 -, жасы он сегізге толмаған".
Балалармен " сен өз құқығыңды білесің бе?", сондай-ақ"мен еңбек ете аламын" асфальтқа сурет салу конкурсы. 2-3 сынып оқушылары " Біз балалар еңбегін пайдалануға қарсымыз!». 4 сынып оқушылары "Жасөспірім және заң"дөңгелек үстеліне қатысты. Балалар еңбегін пайдалану туралы бейнероликтер көрсетілді, әрқайсысы "біз балаларды пайдалану туралы не білуіміз керек"буклетін алды.
Балалар еңбегі өте күрделі мәселе болып табылады және бүкіл әлемде балалардың қанауы мен құқықтарының бұзылуын сипаттайтын ең маңызды фактор ретінде танылған.
Бүгін біз бұл мәселені тоқтата аламыз. Біз балалар еңбегін жою үшін өз іс-қимылымызды күшейтуге тиіспіз. Егер біздің айналамызда денсаулығына, қауіпсіздігіне немесе моральына зиян келтіретін іс-шараларға қатысатын балалар болса, әрқайсымыз бұл туралы хабарлауымыз керек, бей-жай қалмауымыз керек. Біз әр баланың құқығын жүзеге асыруға қол жеткізуіміз керек. Біздің іс – әрекетіміз-қазіргі, балаларымыз-болашақ. Оларға лайықты ертеңгі күнді берейік.
Осыған байланысты мектепте осы мәселеге арналған 2021-2022 оқу жылына арналған мектептің тәрбие жұмысы жоспарына бірқатар іс-шараларды енгізу жоспарлануда.

Жаңартылған күні: 22.06.2021 11:32
Құрылған күні: 22.06.2021 11:33